SIMPLU • COMOD • RAPID

permisul de conducere?

›› DA!!

Categoria B:

Persoana care doreste inscrierea la cursurile scolii de soferi DRIVE  TEST  trebuie sa faca dovada indeplinirii urmatoarelor conditii, inainte de inceperea cursurilor practice:
Atentie insa! Cu exceptia criteriului varstei, toate celelalte conditii se pot indeplini dupa inscrierea la scoala, dar inaintea inceperii orelor de conducere.
   • varsta minima:
   17 ani si 9 luni pentru categoria B *;
   20 ani si 9 luni pentru categoriile C, CE;
   23 ani si 9 luni pentru categoria D ;
   • apt/a din punct de vedere medical
   • apt/a din punct de vedere psihologic
   • absolvirea minimum a claselor primare
   • absolvirea cursurilor si testului de Legislatie Rutiera din cadrul Scolii de Soferi

* - Cursurile în vederea obtinerii permisului de conducere se pot incepe cu 3 luni îinaintea îimplinirii varstei de 18 ani. Examenul de obtinere a permisului de conducere se poate da imediat dupa îimplinirea varstei de 18 ani.

Cursantul trebuie sa fie apt din punct de vedere medical si psihologic. Inainte de îinceperea şcolii cursantul trebuie sa obtina calificativul "apt" la examenul psihologic. Daca viitorul cursant prezinta probleme de sanatate care ar putea duce la respingerea din punct de vedere medical, şcoala recomanda efectuarea vizitei medicale înainte de înscrierea la şcoala.
     Cazierul celui care doreşte sa efectueze cursurile şcolii de şoferi nu trebuie sa prezinte condamnari pentru vreuna din infractiunile prevazute de Legislatia Rutiera, sau de omor, lovire ori vatamare cauzatoare de moarte, vatamare corporala grava, talharie sau de furt al unui autovehicul.

Lista Documente:

Va prezentam pe scurt enumerarea documentelor ce vor atesta absolvirea Scolii de Soferi DRIVE  TEST

• Fisa de Scolarizare (Certificat de Absolvire a Scolii de Soferi)*
     • Cerere de Prezentare la Examen*
     • Aviz Psihologic
     • Fisa Medicala
     • Certificat de Cazier Judiciar
     • Copie act Identitate*
     • Dovada studiilor (minim clasele primare)
     • Copie Permis de Conducere

* - documentele marcate se pot efectua in mod GRATUIT de catre Scoala de Soferi DRIVE  TEST

Noua Oferta

Chestionar

Ce parere aveti despre serviciile noatre?

Descarca Spot Radio